news-details

پند حافظ برای تیم ملی 

گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید
گو تو خوش باش که ما گوش به احمق نکنیم
حافظ ار خصم خطا گفت نگیریم بر او
ور به حق گفت جدل با سخن حق نکنیم

حافظ

 در روزی تیم ملی چهارمین بازی دور رفت خود را در برابر کره جنوبی انجام می داد که به نام روز حافظ نامگذاری شده است و از این رو با استفاده از زبان حافظ یک پند به تیم ملی و مردان تصمیم گیرنده آن می کنیم و آن چند این است: 
" ور به حق گفت جدل با سخن حق نکنیم " 
 با منطق باید برخورد دوستانه داشت و از این رو به نکات زیر  اشاره باید کرد:
1_ به بهانه واهی تیم ملی ایران را از تماشاگرانش محروم نکنید. امتیاز تماشاچی آن چیزی نیست که از آن به بهانه کوته فکریها چشم پوشید و جدل با سخن حق نمود. تیم ملی ما می توانست در حضور تماشاگران زن و مرد خودش فشار مضاعفی به تیم ملی کره جنوبی بیاورد همان گونه در همین روزها و هفته های گذشته نمونه ای از آن را در اسلو و در هنگامه بازیهای کشتی دیدیم اما دست اندرکاران، خیال لجبازی با ورود زنان دارند ولی بار دیگر همدلی ها در تله "آفساید " ماند.
2_ تیم ملی ما باید سعی کند در هنگامه بازیهای مقدماتی جام جهانی تیم اصلی خود را بشناسد. رکوردها اهمیت بالاتر از ساخته شدن تیم ندارند. یک تیم انتخاب شده برای جام جهانی نباید این گونه باشد که دروازه بانش با توپهای بلند بازی را شروع کند. این عرف بین المللی نیست. بازی را باید از خط دفاع شروع کرد و به خط میانی و خط حمله برد این سخن حق است با آن مجادله نکنید.
3_ تیم ملی ما نیاز به مدافعین کناری با  کیفیت بهتری دارد. امیری برای چندمین بار ثابت کرد نباید بعنوان دفاع چپ از او استفاده شود  اما گویی قرار نیست تغییری در این فکر داده شود مگر تیم  به دردسر بیافتد. صادق محرمی یک بار دیگر نشان داد مدافع راست مناسبی برای تیم ملی نیست. تیم ملی با این مدافعین کناری حتی اگر در جام جهانی هم باشد دچار مشکلات زیادی می شود.
4_ تیم ملی ما در خط میانی همچنان مشکل دارد. این خط میانی نمی تواند تنظیم کننده بین خطوط باشد و زوج عزت الهی و نورالهی بر خلاف نام فامیلشان هماهنگی ندارد و دارای خصوصیات مشابه هستند. تیم ملی نیاز به یک بازیکن فانتاسیستا یا بقولی تکنیکی در خط میانی دارد که برای مهاجمین توپ بسازد نه آن که طارمی به خط میانی بیاید و خودش توپها را جلو  ببرد!
5_ هماهنگی و زوج و مثلث سازی در کناره ها وجود ندارد. مدافعین کناری در حمله و انتقال توپ دچار مشکل هستند. قلی زاده، جهانبخش و امیری ... در میانه زمین سردرگم هستند و نورالهی نمی تواند ظلع سوم هیچ مثلثی نه در سمت راست و نه در سمت چپ باشد.
6_ آزمون و طارمی با خلاقیت خود گره می کشایند همان گونه که در بازی با امارات و کره جنوبی این گونه بود. این دو بازیکن نیاز به حمایت خط میانی دارند و هنوز نمی دانیم چرا قدوس، ترابی، قائدی و .. به نیمکت زنجیر شده اند. 
7_ تعویض های دقیقه 89 نشان از بی اهمیتی افکار کادر فنی  به یکی از بزرگترین فاکتورهای تغییر  ریتم بازی یعنی " تغییر نفرات " دارد  و گویی قرار است این قصه ادامه داشته باشد. 
8_ تیم ملی از خلاقیت بازیکنان سطح بالایش سود می برد اما در هنگام جام جهانی ما با حریفانی روبه رو می شویم که نه این گونه به آزمون و طارمی و جهانبخش .... فرصت می دهند و نه به خط دفاع متزلزل ما با بی دقتی رحم می کنند. تیم ملی ما از بعد نتیجه خوب است اما بی گمان نه تاکتیک مناسب دارد و نه از هماهنگی برخوردار است و نه نظمی صحیح در استقرار در زمین، نه در هنگام دفاع و نه حمله برخوردار است.
بی گمان باید پشت رکوردها پنهان نشد و با سخن حق مجادله نکرد.

به اشتراک گذاری این مطلب!