news-details

دومین فینال سرخابی؛ انتقام یا دبل؟

برای دومین مرتبه در این فصل لیورپول و چلسی در یک فینال به مصاف هم خواهند رفت و این مرتبه آن فینال در جام‌حذفی انگلیس خواهد بود.

امشب از ساعت ۲۰:۱۵ در ورزشگاه ومبلی لندن فینال جام‌حذفی انگلیس آغاز خواهد شد، فینالی که چلسی و لیورپول در آن به مصاف هم خواهند رفت، درست مثل فینال جام‌اتحادیه. چلسی برای دومین فصل متوالی است که به این فینال می‌رسد و لیورپول به دومین جام قهرمانی حذفی فصل می‌اندیشد.

لیورپول؛ دبل حذفی

اگرچه دل لیورپولی‌ها با قهرمانی در لیگ برتر و لیگ قهرمانان است، ولی دبل کردن در مسابقات حذفی هم برای خودش عالمی دارد. لیورپول می‌تواند برای اولین مرتبه در تاریخ هم قهرمان جام‌اتحادیه باشد و هم جام‌حذفی. در هر صورت لیورپول در حساس‌ترین و فشرده‌ترین روزهای فصل به سر می‌برد که هر بازی برایش مثل یک فینال است، نه تنها فینال ومبلی. قرمزها یک مرتبه نمایش خوبی مقابل چلسی داشتند ولی کارشان برای قهرمانی به ضربات‌پنالتی کشیده شد. حالا هم رقیب برای تلافی کردن می‌آید و قطعاً خطرناک‌تر هم خواهد شد. فراموش نکنید ۱۶ سال است که لیورپول قهرمان جام‌حذفی نشده و این جام هم ارزش بالایی برای‌شان خواهد داشت. یورگن کلوپ هم که هیچ‌وقت این جام را نگرفته و می‌خواهد با قهرمانی کلکسیون خودش را کامل‌تر کند.

چلسی؛ اولین و آخرین جام

فصل برای چلسی آنطور که پیش‌بینی می‌شد پیش نرفت. در ابتدای فصل تصور می‌شد چلسی در کنار منچسترسیتی و لیورپول مثلث قهرمانی را تشکل بدهد، اما تیم توماس توخل خیلی زود کم آورد و از کورس دور شد. حالا از سه جهت فینال جام‌حذفی اهمیت بسیار زیادی برای مرد آلمانی و تیمش خواهد داشت. اول این که فصل قبل چلسی فینال جام‌حذفی را به لسترسیتی واگذار کرد که با توجه به این که می‌توانست اولین جام توخل با آبی‌های لندن باشد برایش آن شکست دردناک بود. دوم این که توخل تابه‌حال جامی در انگلیس نبرده و دوست دارد این طلسم را بشکند. سوم این که این تنها دلخوشی هواداران چلسی در فصل سختی که پشت سر گذاشته‌اند خواهد بود و دوست دارند با این یک جام فصل را به پایان برسانند. آیا چلسی انتقام شکست فینال اتحادیه را می‌گیرد و به اهدافش برسد؟

آخرین جدال
در فینال جام‌اتحادیه ۲۰۲۲ که در ماه فوریه برگزار شد، لیورپول پس از تساوی بدون‌گل در ۱۲۰ دقیقه در ضربات‌پنالتی ۱۱-۱۰ برنده و قهرمان شد.

آمار بازی
۱۵۰) جام‌حذفی انگلیس که قدیمی‌ترین تورنمنت تاریخ است ۱۵۰ سالگی‌اش را این فصل جشن گرفته. اولین قهرمان این تورنمنت که سال ۱۸۷۱ آغاز به کار کرد تیم «واندررز» بود که سال ۱۸۸۷ هم منحل شد. پرافتخارترین تیم تورنمنت هم آرسنال با ۱۴ قهرمانی است.
۸) چلسی با ۸ قهرمانی سومین تیم پرافتخار جام‌حذفی انگلیس است. این تیم آخرین قهرمانی‌اش را سال ۲۰۱۸ به‌دست آورد و آخرین مرتبه فصل قبل به فینال رسید که با شکست مقابل لسترسیتی جام نگرفت.
۷) لیورپول ۷ مرتبه قهرمان جام‌حذفی انگلیس شده است. قرمزهای مرسی‌ساید در آخرین فینال‌شان سال ۲۰۱۲ به چلسی باختند و آخرین مرتبه سال ۲۰۰۶ قهرمانی را جشن گرفتند.
۱) چلسی و لیورپول یک مرتبه دیگر در فینال جام‌حذفی به مصاف هم رفته‌اند. سال ۲۰۱۲ در فینال آبی‌ها ۲-۱ برنده شدند. رامیرس و دروگبا برای چلسی و کارول برای لیورپول گلزنی کردند.
۳) هر ۳ بازی لیورپول و چلسی در این فصل با تساوی به پایان رسیده. در لیگ هردو بازی مساوی شد و در فینال جام‌اتحادیه هم بازی در وقت‌های معمول برنده نداشت که البته در ضربات‌پنالتی لیورپول برنده و قهرمان شد.
۲) ۲ سال و ۲ ماه قبل برای آخرین مرتبه چلسی و لیورپول در جام‌حذفی به مصاف هم رفتند. مارس ۲۰۲۰ در دور پنجم فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ چلسی با گل‌های ویلیان و بارکلی ۲-۰ از سد لیورپول گذشت. آن فصل چلسی فینالیست شد و فینال را به آرسنال باخت.
۲) این دومین مرتبه در تاریخ است که فینال جام‌اتحادیه در جام‌حذفی هم تکرار می‌شود. مرتبه قبلی فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۲ آرسنال و شفیلدونزدی این اتفاق را رقم زدند که هردو فینال را آرسنال برد.

مصدومان و محرومان
بن چیلول و کالوم هادسون اودوی به طور قطعی چلسی را در فینال جام‌حذفی همراهی نخواهند کرد. انگولو کانته و متئو کواچیچ هم مصدوم هستند، ولی احتمال رسیدن‌شان وجود دارد. در سوی مقابل فابینیو تنها مصدوم و غایب قطعی لیورپول برای فینال ومبلی است.

ترکیب احتمالی دو تیم
لیورپول: 
آلیسون، آرنولد، ماتیپ، فان‌دایک، رابرتسون، کیتا، هندرسون، تیاگو، صلاح، دیاس و مانه
چلسی: مندی، آسپیلیکوئتا، سیلوا، رودیگر، جیمز، لوفتوس‌چیک، جورجینیو، آلونسو، مانت، پولیشیچ و لوکاکو

به اشتراک گذاری این مطلب!